Categories: Film & Dizi

Son 35 Yılın En İyi 15 Aşk Filmi

Aşk, her zaman kolay ve nazik olmayabiliyor filmlerde bile. Ama yine de aşk, kendi güzelliğiyle kalbinizi kırma gücüne sahip. Şu ana dek kim hayali bir karaktere birazcık olsun aşk duymamış veya en azından yaşadıkları dünyanın güzelliğine hayran kalmamıştır ki? Bu liste IMDb editörlerinin hazırladığı, IMDb kullanıcılarının oylarına göre sıralanmış birbirinden harika romantik filmleri (1980 yılından günümüze kadar) en iyi aşk filmlerini gösteriyor.

Mutlaka izlenmesi gereken aşk filmleri, en romantik filmler, en iyi aşk filmleri sizlerle.

15. Aşk ve Gurur (2005) – Puan: 7.8

Aşk ve Gurur

Bay Darcy’nin Elizabeth Bennet’a yaptığı konuşmadan daha güzel bir ilan-ı aşk yapıldı mı hiç?

Puan: 7.8

14. Umut Işığım (2012) – Puanı: 7.8

Umut Işığım

Bu film herkes için dışarıda gerçek aşkı bulabileceği birisi olduğunu gösteriyor, çok iyi dans edemeyen ve hayatları mahvolmuş insanların bile. Jennifer Lawrence için bu özel kişi açıkça belli ki Bradley Cooper ve yönetmen David O. Russell. Birlikte çok iyi filmler yapıyorlar ve bu da onlardan sadece bir tanesi!

Puanı: 7.8

13. Zamanda Aşk (2013) – Puanı: 7.8

Zamanda Aşk

Zamanda yolculuk temalı filmler anlaması güç olabiliyor ama eğer bunu ‘Aşk Her Yerde’nin yazarı ve yönetmeni Richard Curtis’e bırakırsanız gerçekten başarılı bir işle karşılaşacaksınızdır. Domhnall Gleeson zamanda yolculuk yapan baş karakterimizi oynuyor ve Rachel McAdams ile yaşadığı aşk size ‘keşke gerçekten zamanın birinde var olsalardı’ dedirtecek türden…

Puanı: 7.8

12. Aynı Yıldızın Altında (2014) – Puanı: 7.9

Aynı Yıldızın Altında

Sadece John Green’in hayat dolu ve kalp burkan romantik romanının film uyarlamasında Hazel (Shailene Woodley) ve Augustus (Ansel Elgort)’a aşık olmamaya çalışın. Ayrıca, Woodley ve Elgort’un ‘Uyumsuz’ filminde kardeş olduklarını da unutmaya çalışın. Bu ikisini birbirine karıştırmak istemezsiniz, tüm ruhu öldürür.

Puanı: 7.9

11. Not Defteri (2004) – Puanı: 7.9

Not Defteri

Rachel McAdams’ı yağmurun altında öpen Ryan Gosling olmadan bir aşk filmi listesi olamazdı. Nicholas Sparks uyarlaması bu filmin listede nispeten biraz düşük sırada olması şaşırtıcı oldu. Böyle bir aşk hikayesinden daha ne isteyebilirsiniz ki?

Puanı: 7.9

10. Bir Zamanlar (2007) – Puanı: 7.9

Bir Zamanlar

Bu buruk-sevinç bağımsız yapım filmin kendisiyle beraber unutulmaz müzikleriyle de izleyicilerin ‘bam telini titretti’. Sade ve güzel ve hayatın kendisi kadar ham.

Puanı: 7.9

9. Günden Kalanlar (1993) – Puanı: 7.9

Günden Kalanlar

Downton Abbey dizisinden Bay Carson’ın Bayan Hughes ile olan aşkına hayran olan herkes 20. yüzyılın başlarında İngiltere’de kahya Bay Stevens (Anthony Hopkins) ve temizlikçi Bayan Kenton’ın (Emma Thompson) önlenmiş, inanılmaz derecede duygusal aşkına tanık olmalı! Bu filmin tam 8 Oscar’a aday olmasının bir sebebi var.

Puanı: 7.9

8. Geceyarısından Önce (2013) – Puanı: 7.9

Geceyarısından Önce

Bu film serinin diğer filmlerine göre biraz daha geride kalmış gibi. – Spoiler uyarısı! – Geceyarısından Önce Jesse (Ethan Hawke) ve Celine’in (Julie Delpy) Gün Batmadan filminden dokuz ve Gün Doğmadan‘daki ilk tanışmalarından neredeyse 20 yıl sonrasında geçiyor. Bu film yetişkin bir çiftin sadece aşk değil diğer tüm ilişkilerin gerçekliklerini sergilemesini anlatıyor. Burada peri masalı türü hikayeler yok!

Puanı: 7.9

7. Makas Eller (1990) – Puanı: 8.0

Makas Eller

Makas Eller bir çok film tutkununa Tim Burton’ın yapımlarındaki gotik güzelliğini ve Johnny Depp’in alışılmadık, ilginç ve etkileyici yönlerini en iyi şekilde göstermiş bir filmdi. Johnny Depp ve Winona Ryder… Onları izlemek, onlar gibi olmak istemek demekti.

Puanı: 8.0

6. Aşk (2013) – Puanı: 8.0

Aşk

Yönetmen Spike Jonze’nin modern yalnızlığa derin ve güçlü bakış açısı çoğumuzu çok büyük derecede etkilemişti ve kesinlikle unutulmaz bir yapımdı. İnsanlar bir şeylere bağlanmak, herhangi bir şey, hatta Scarlett Johansson’ın seslendirdiği bir işletim sistemine bile! Garip, basit ve ucuz bir yapım gibi gözüken bu film aslında tam bir 21. yüzyıl harikası!

Puanı: 8.0

5. Saksı Olmanın Faydaları (2012) – Puanı: 8.0

Saksı Olmanın Faydaları

Bu film muazzamdı. Senaryosunu romanın yazarı Stephen Chbosky’nin yazdığı bu yapımı hayranlar izlerken büyük zevk almıştı. Logan Lerman, Emma Watson ve Ezra Miller muhteşem film müzikleri ve pek çok izleyicinin bağ kurabileceği derin konusuyla istisnai bir ekip oluşturmuştu. Dahası, kim Emma Watson’a aşık olmaz ki?

Puanı: 8.0

4. Güzel ve Çirkin (1991) – Puanı: 8.0

Güzel ve Çirkin

Disney’in peri masallarının neredeyse hepsi gerçek aşk ile ilgili. Fakat, şaşırtıcı bir şekilde listeye girebilen tek Disney filmi bu oldu. Gerçi, dilinize dolanıp duran muhteşem müzikleri ve unutulmaz dans sahneleri ve gerçek güzelliğin dış görünüşten değil kalpten geldiği gibi güzel bir mesajıyla içlerinden de en iyi seçim bu olurdu.

Puanı: 8.0

3. Gün Doğmadan (1995) – Puanı: 8.0

Gün Doğmadan

Gün Doğmadan ve Geceyarısından Önce filmlerinin ikisini de aynı listeye sokmak hile yapmak sayılır mı? Belki. Ama sadece tek bir tanesini izlemek yasaklanmalı! İlk görüşte aşkı ve karında uçuşan kelebekleri herkes sever, ama ya bütün bunlardan sonra ne olur? Sonsuza dek mutlu yaşadılar? Yirmi küsür yaşlarındaki Jesse ve Celine’in büyüleyici, herkesin yaşamak isteyeceği ‘trendeki yabancılar’ olarak başlayan aşkını izleyin, daha sonra da neler olduğunu öğrenmek için listede 8. sırada yer alan Geceyarısından Önce‘ye geçin.

Puanı: 8.0

2. Prenses Gelin (1987) – Puanı: 8.1

Prenses Gelin

Bu film hakkında ki her şey eğlenceli bir başyapıt olması için yetiyor. Dahası, Robin Wright’ın büyüleyici güzelliğiyle Cary Elwes’in kusursuz karizmasının birleşimiyle nefes kesici bir şekilde romantik bir film. Listede bu filmi görmemeyi hayal dahi edemezdik!

Puanı: 8.1

1. Sil Baştan (2004) – Puanı: 8.4

Sil Baştan

Bu, şu ana dek yapılmış en iyi filmlerden birisi, nokta. Ayrıca 21. yüzyılın en güçlü, dürüst, gerçekçi aşk filmi olabilir. Evet, olağandışı bir şekilde bir insanı kafanızdan direk silmeyi konu alsa da son derece gerçekçi. Bu yetişkinler için bir aşk filmi, ve sizden çok şey istiyor, tıpkı gerçek bir aşk gibi. Ve tıpkı gerçek aşklar gibi bunun da üstesinden gelmeniz gerekiyor, her ne kadar sonu hoşunuza gitmeyecek olsa da.

Puanı: 8.4

Recent Posts

  • Film & Dizi

Türkiye’de Hizmet Veren 14 Film ve Dizi Platformu

Teknoloji ve internet günden güne değişip gelişiyor. Bununla birlikte insanlara çeşitli alanlarda daha fazla hizmet…

3 ay ago
  • Diğer

Psikolojik Olarak Kendini Güçlü Hissetmenin 12 Altın Kuralı

Kendi yolunuzda ilerlemek o kadar da zor değil. Yeterki oyunu kuralına göre oynayın. Asla kendinden…

3 ay ago
  • Diğer

Günlük Hayatta Yanlış Yapılan 5 şey

Günlük yaşantımız içinde yaptığımız bir çok hareketin ve davranışın aslında yanlışlarla dolu olduğunu farketmeyiz. Çünkü…

3 ay ago
  • Film & Dizi

Margot Robbie’nin En Güzel 7 Filmi

Suicide Squad filmindeki rolüyle akıllara kazınan 28 yaşındaki genç aktris Margot Robbie, kariyerinin böyle şekilleneceğini…

3 ay ago
  • Diğer

Yoğun Sosyal Medya Kullanımının Zararı

Arada senin de Instagram hikayelerine bakarken priz başında öylece kaldığın, “çıkamadığın” videolar yüzünden yapacağın işi…

3 ay ago
  • Teknoloji & Bilim

2020’de En Çok Tercih Edilen Elektrikli Araçlar

Elektrikli araçlar günümüzde yükselmeye ve gündemdeki bir konu olmaya devam ediyor. Hepimizin genel bir fikri…

3 ay ago