Huawei, yüksek teknolojiye sahip akıllı cihazlarıyla dünyanın en çok tercih edilen telefonlarını üretmektedir. Çinli girişimci ve mühendis Ren Zhengfei tarafından 1980’li yıllarda kurulan şirket, ilk olarak ulusal güvenliği sağlamak için telefon santral anahtarı üretmiş olsada 30 yılı aşkın süredir akıllı cihazlar üzerinde çığır açan çalışmalarıyla dikkat çekmektedir. Huawei hakkında az bilinen ilginç gerçekleri listemizde sıraladık. İşte dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi hakkında 15 ilginç gerçek!


1. Huawei teknoloji firması 1987 yılında Ren Zhengfei tarafından Çin’in Shenzhen şehrinde kurulmuştur.

huawei-1

Huawei


2. Ren Zhengfdei, firmanı 42 yaşında kurmuştur. Azim ve kararlılığıyla gençlere örnek olan Ren, daha önce orduda görev yapmaktadır.

huawei-2

Huawei


3. Çin anlamına gelen “Hua” ve başarı anlamına gelen “wei” kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Huawei firmasının adı, Çincede “Çin başarısı” anlamına gelmektedir.

huawei-3

Huawei


4. 1980’li yıllarda küçük bir balıkçı köyünde kurulmuştur. Firma ilk projesine 3.500 dolar sermayeyle başlamıştır.

huawei-4

Huawei


5. Huawei, Çin ve Halk Kurtuluş Ordusu’na telekomünikasyon ekipmanları üretmek için kurulmuştur. Şirket kurucusu Ren Zhengfei, ülkenin iletişim ağının dış ülkeler tarafından sağlanması yerine, yerli üretime geçilmesini hedeflemiştir.

huawei-5

Huawei


6. Huawei, Apple firmasını sollayarak dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olmuştur. En büyük akıllı telefon üreticisi olarak birinci sırada Samsung firması yer almaktadır.

huawei-6

Huawei


7. Yaratıcı kalmak ve her zaman taze fikirlerle hareket etmek için geçici CEO görevlendirmektedir. Firma bünyesinde 6 ayda bir çalışacak yeni CEO’lar alınmaktadır.

huawei-7

Huawei


8. Huawei, son 10 yıl içerisinde 60 milyar doların üzerinde Ar-Ge yatırımı yapmıştır. Firma politikası gereğince her daim yeni ve üst düzey teknolojili ürün üretimi oldukça önemlidir.

huawei-8

Huawei


9. Çalışanlarını daha anlamlı kılmak adına tüm kazancını paylaşmaktadır. Firma sahibinin dahi %1’lik hissesi olduğu şirketin tüm kazancı, 96. 768 Huawei çalışanı arasında paylaştırılmaktadır. Şirket bünyesinde hiçbir devlet kuruluşu ya da dış kuruluş hisse sahibi değildir.

huawei-9

Huawei


10. Firmanın Shenzhen genel merkezinde kendine ait üniversitesi bulunmaktadır. Öğrencilere daha iyi bir teknoloji üretimi için nitelikli BT hizmeti vermekte olan firma, tüm öğrencilere Huawei’de kariyer olanağı sunmaktadır.

huawei-10

Huawei