Hollywood’da aktif kariyerine devam eden 30 yaşın altındaki başarılı oyuncuları düşündüğümüzde hemen aklımıza Shailene Woodley geliyor. Kendisi son 6-7 yılda büyük bir çıkış yakaladı. Uyumsuz serisindeki başrolü ise dünya çapında ünlü olmasını sağladı. Tabii duygu seli yaşamamıza neden olan Aynı Yıldızın Altında filmini de unutmamak gerek. Bu filmler ile başarıyı yakalayan güzel aktrisi daha yakından tanımaya ne dersiniz? İşte tüm detaylarıyla Shailene Woodley kimdir?

Shailene Woodley kimdir ve nerede doğmuştur?

shailene-woodley-1

Shailene Woodley

Shailene Woodley, 15 Kasım 1991 tarihinde Kaliforniya’da doğdu. Annesi ortaokul danışmanı, babası ise okul müdürüdür. Ayrıca bir erkek kardeşi vardır.

Beş yaşında oyunculuğa başladı

shailene-woodley-kucuk

Çocukluğu

Shailene Woodley dört yaşında modelliğe, beş yaşında ise oyunculuğa başladı. Anthony Meindl tarafından oyunculuk dersleri aldı. 15 yaşına geldiğinde anne babası boşandı ve Woodley’ye skolyoz tanısı kondu. Omurgasının daha fazla kıvrılmasını önlemek için korse kullandı.

Shailene Woodley boyu ve kilosu

shailene-woodley-kilosu-boyu

Boyu Ve Kilosu

Shailene Woodley 1,73 m boyunda ve 60 kilodur. Ayrıca kendisi akrep burcudur.

İlk önemli rolünü 1999 yılında aldı

shailene-woodley-ilk-rol

Genç Rolü

Shailene Woodley oyunculuk kariyerine 1999 yılında Replacing Dad adlı televizyon filminde aldığı küçük bir rol ile başladı. Daha sonra The District ve Crossing Jordan gibi dizilerde küçük roller almaya devam etti (Crossing Jordan dizisinde başrol Jill Hennessy’nin on yaşındaki versiyonunu canlandırdı). 2003–2004 yıllarında ünlü ve sevilen dizi The O.C’nin altı bölümünde rol aldı. 2005 yılında ise A Place Called Home filmindeki rolüyle Genç Sanatçı Ödülleri – En İyi TV Filmi, Mini Dizi veya Özel Program Performansı – Öncü Genç Kadın Oyuncu dalında aday gösterildi. Aynı yıl Felicity: An American Girl Adventure filminde aldığı rol ile Genç Sanatçı Ödülleri’nde tekrar aday gösterildi. Ayrıca My Name is Earl, Everybody Loves Raymond, Cold Case ve Close to Home, CSI ve NY gibi yapımlarda konuk oyuncu olarak rol aldı.

2008 yılında ilk defa bir dizide başrol oynadı

shailene-woodley-ilk-dizi

İlk Başrolü

2008 yılında ABC Family’de yayınlanan The Secret Life of the American Teenager adlı dizide başrol oynadı. Shailene Woodley, bu dizide 15 yaşında hamile kalan ve bununla mücadele eden Amy Juergens karakterine hayat verdi.

2011 yılında çıkış yaptı

shailene-woodley-cikis-yapti

İlk Rolü

2011 yılında ise Senden Bana Kalan (The Descendants) filminde aldığı rol ile çıkış yaptı. Filmde Matt King’in (George Clooney) sorunlu büyük kızı Alexandra King’i canlandırdı. Performansı ile eleştirmenlerden tam not aldı ve üst düzey ödüllere aday gösterildi. 2012 yılında Altın Küre’de Sinema Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde aday gösterilse de, maalesef kazanamadı. Ayrıca Sinema Oyuncuları Derneği’nden önemli bir adaylık geldi. Aynı yılın Şubat ayında Bağımsız Ruh Ödülü’nü kazanarak En İyi Yardımcı Kadın Ödülü’nün sahibi oldu.

2013 yılında iki filmde rol aldı

shailene-woodley-iki-film

İlk Filmi

Shailene Woodley 2013 yılına iki film sığdırdı. Woodley, Tim Tharp’ın The Spectacular Now adlı romanının film uyarlamasında rol aldı. Filmde, büyüleyici ve özgür bir lise son sınıf öğrencisi olan (Miles Teller) ile çıkmaya başlayan masum ve kitapsever bir genç olan Aimee Finecky karakterini canlandırdı. Bu filmdeki performansı ile çok beğenildi. Daha sonra aynı yıl Eva Green ile birlikte Karda Bir Beyaz Kuş (White Bird in a Blizzard) adlı filmde rol aldı. Bu filmdeki çıplak sahneleri çok konuşuldu.

2014’te rol almaya başladığı Uyumsuz serisi ve Aynı Yıldızın Altında filmi ile dünyaca ünlü oldu

shailene-woodley-fault

Oynadığı Filmler

Shailene Woodley, 2014 yılında sevilen kitap serisi Divergent’ın sinema uyarlamasında baş karakter Beatrice “Tris” Prior’ı canlandırdı. Sevilen serinin ilk filmi toplamda 274,9 milyon dolar hasılat yaptı. Aynı yıl Ansel Engolt ile birlikte Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars) adlı romantik-dram filminde rol aldı. Duygu yüklü yapım tüm dünyada çok sevildi ve 307,2 milyon dolar hasılat yaptı. Bu iki film sayesinde küresel bir üne sahip oldu. 2015 yılında Uyumsuz serisinin ikinci filmi Kuralsız ve 2016’da serinin üçüncü filmi Yandaş’da rol aldı. Bu filmler sırasıyla 297,3 ve 179,2 milyon dolar hasılat yaptı.

Shailene Woodley’nin aşk hakkındaki fikirleri

shailene-woodley-esi

Aşk Hayatı

Shailene Woodley, 2018’de Avustralyalı rugby oyuncusu Ben Volavola ile çıktığını doğruladı. Woodley, The Hollywood Reporter’a verdiği bir röportajda “İnsanlara, ne yaptıklarına veya cinsiyetlerine göre değil, kim olduklarına bağlı olarak aşık oluyorum.” dedi. Woodley 2019 yılında yaptığı röportajda ​​ise, “Kimseye güvenmiyorum. Flört etmek zordur. Demek istediğim, cinselliği seviyorum. Fiziksel çekimi kullanarak duygusal bağ kurmanın gücünü seviyorum. Kim sevmez ki? Ama aşk korkutucu.” dedi. Shailene Woodley, Nisan 2020’de Volavola ile ilişkinin sona erdiğini açıkladı.

Shailene Woodley’nin feminizme dair görüşleri

shailene-woodley-feminizm

Feminizm

Shailene Woodley, geçmişte sorulduğunda kendisini bir feminist olarak görmediğini defalarca söyledi: “Hayır, çünkü erkekleri seviyorum ve bence ‘kadınları iktidara yetiştir, erkekleri iktidardan uzaklaştır’ fikri asla olmayacak. Ben feminizmden çok kardeşliğe inanıyorum. Kadınlar olarak erkeklerden bize nasıl saygı duymalarını beklediğimizi bilmiyorum, çünkü biz birbirimize saygı duymuyoruz.”

Ancak, daha önce söylediklerinin aksine 2017 yılının Ağustos ayında New York Times’a verdiği bir röportajda kendisine feminist dedi.

Woodley sürekli çevreyle ilgili aktivist eylemlere katılıyor

shailene-woodley-activist

Aktivist Eylemler

Shailene Woodley, aktif bir çevre aktivisti ve iklim savunucusudur. O ve annesi, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan All It Takes’in ortak kurucusudur. All it Takes, gençleri empati, şefkat, sorumluluk ve sürdürülebilirliği teşvik etme umuduyla eğitmeyi amaçlayan bir gençlik liderliği programıdır.

Shailene Woodley’nin aldığı ödüller

shailene-woodley-kilosu-boyu

Aldığı Ödüller

Başarılı oyuncu Shailene Woodley, Senden Bana Kalan filmindeki performansıyla 2012’de Bağımsız Ruh En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Uyumsuz filmindeki rolüyle 2014’te Favori Karakter Dalında MTV Film Ödülü’nü aldı. Aynı Yıldızın Altında filminde gösterdiği performans ile En İyi Kadın Oyuncu Dalında MTV Film Ödülü, Teen Choice En İyi Film Kimyası ve Teen Choice En İyi Drama Filmi Kadın Oyuncusu ödüllerinin sahibi oldu.