Teknoloji ve internet günden güne değişip gelişiyor. Bununla birlikte insanlara çeşitli alanlarda daha fazla hizmet verilebiliyor. Bu hizmetlerin en başında ise birçok insan için olmazsa olmaz olan online seyir keyfi sunan film ve dizi platformları geliyor. DVD ve CD ile film seyrettiğimiz, dizi izlemek için hep bir takvime ve saate ihtiyaç duyduğumuz günleri düşününce, bu platformların değeri anlaşılıyor değil mi?

Bu nedenle hayatımızda büyük bir yeri olan film ve dizi platformları hakkında bilgiler vererek özelliklerini, fiyatlarını, avantajlarını ve dezavantajlarını anlatacağız.

1. BluTV

BluTV

BluTV

Yerli film ve dizi platformları denildiğinde ilk akla gelen medya sağlayıcılarından biri olan BluTV, 2015 yılından beri hizmet veriyor. BluTV, bilgisayar mobil cihazlar ve akıllı televizyonlar üzerinden erişilebilen bir uygulama. Sadece tek abonelik seçeneği sunan BluTV, tüm çözünürlükleri herhangi bir sınırlandırma olmaksızın sunuyor. BluTV yerli olmasının yanı sıra Şahsiyet ve Alef gibi orijinal dizileri ile dikkat çekiyor. Dahası birçok orijinal film ve yabancı içerikler bulunuyor. Ayrıca Hulu gibi önde gelen yabancı platformların bazı orijinal içerikleri de izleyicilere sunuluyor. BluTV’nin fiyatı ise aylık 22.90 TL.

2. Amazon Prime

Amazon-Prime

Amazon Prime

Dünyanın en ünlü e-ticaret platformu olan Amazon’un sunduğu Amazon Prime, film ve dizi platformları arasında yer alıyor. Amazon Prime, gerçekten kaliteli ve küresel alanda bir üne sahip olan orijinal yapımları ve yüzlerce içeriği ile dikkat çekiyor. Prime Video, bilgisayar, Smart TV, mobil cihazlar, XBOX, PS4 gibi farklı cihazlarda izlenebiliyor. Bununla birlikte izlediğiniz içerikleri indirme seçeneğiniz oluyor. Amazon Prime üyeliği ücretsiz kargo, müzik, e-kitap, Twich Prime, depolama alanı servisleri ve indirim fırsatları sunuyor. Film veya dizi izlerken altyazıların özelleştirilmesi kullanıcılar tarafından çok beğeniliyor. Ancak arama ve arayüz kısımları pratik olmadığı için eleştiriliyor. Hepsinin yanı sıra en çok fiyatı ile dikkat çekiyor. Amazon Prime, aylık 7,90 TL talep ediyor ve istediğiniz zaman iptal edeceğiniz 30 günlük bir deneme süresi veriyor.

3. PuhuTV

PuhuTV

PuhuTV

Bilgisayar, mobil cihazlar ve akıllı televizyonlar üzerinden erişilebilen PuhuTV, yerli film ve dizi platformları arasında yer alıyor. PuhuTV’yi özel kılan en önemli şey ücretsiz olması. Bununla birlikte PuhuTV, Şahsiyet ve Dip gibi dizilerin bulunması, birçok cihazdan aynı anda izlenebilmesi, TV’de yayınlanan dizilerin hızlıca arşive eklenmesi, kolay bir arayüzü olması ve Facebook ile üye girişi yapılabilmesi gibi özellikleri ile öne çıkıyor. Ancak yabancı dizi arşivinin bulunmaması, film çeşitliliğinin olmaması ve TV’deki gibi reklamların bulunması da platformun eksilerini gösteriyor.

4. Netflix

Netflix-2

Netflix

Netflix, 1997’de Kaliforniya’da DVD kiralama şirketi olarak kuruldu. Günümüzde ise dünyanın en büyük medya hizmetleri sağlayıcısıdır ve en önde gelen yapım şirketlerinden biridir. 190 ülkede hizmet veren Netflix, 2016 yılından beri Türkiye’de aktif durumda. Film ve dizi platformları denildiğinde herkesin aklına ilk gelen isim olan Netflix, bilgisayarlar, mobil cihazlar, Blu-ray oynatıcılar, Smart TV, XBOX ve PlayStation gii cihazlarda izlenebiliyor. Netflix, her ülke için orijinal içerikleri (mesela Türk orijinal içerikleri olan Hakan Muhafız, Atiye, Aşk 101), çeşitli film ve diziler, her hafta yeni gelen yapımlar, farklı dillerde dublaj ve altyazı seçenekleri, indirme ve çevrimdışı izleme özelliği ve kişinin internet hızına göre en iyi görüntü kalitesini sunması ile dikkat çekiyor. Ülkelere göre arşivlerin değişmesi ve kendi yapımları olmayan dizilerin sezonlarının çok geç gelmesi Netflix’in olumsuz yönleri olarak öne çıkıyor.

Netflix üyeliği için üç ayrı seçenek bulunuyor. 17,99 TL olan paket, videoları sadece 1 ekranda standart çözünürlükte izleyebilme ve 1 telefon ya da tablete indirme seçeneği sunuyor. 29,99 TL olan paket, videoları aynı anda 2 ekran üzerinden 1080p izleyebilme ve 2 telefon ya da tablete indirme seçeneği sunuyor. 41,99 TL olan paket ise videoları aynı anda 4 ekran üzerinden 1080p ve 4K izleyebilme ve 4 telefon ya da tablete indirme seçeneği sunuyor.

5. Filmbox Live

Filmbox-Live

Filmbox Live

Şu anda çok popüler olmasa da, Filmbox Live da film ve dizi platformları arasında yer alıyor. Bilgisayar, mobil cihazlar ve Smart TV üzerinden izlenilebilen Filmbox Live, aylık 12,99 TL’lik ücreti ile birçok film, dizi ve kanal izleme fırsatı sunuyor. Uygun fiyatlı olması ve istendiği zaman hemen üyeliğin iptal edilmesi büyük bir artı olarak görülüyor. Ancak bazı eksileri de var. Üyeliğin arşivinin satın alınan ülkeye göre olması, sadece 7 gün ücretsiz deneme sunması, dublaj ve altyazıların sınırlı olması Filmbox Live’ın olumsuz yönleri olarak öne çıkıyor.

6. beIN CONNECT

beIN-CONNECT

beIN CONNECT

Digiturk’un dijital yayın platformu olan beIN CONNECT, filmden diziye, spordan canlı TV’ye kadar büyük bir çeşitlilik sunuyor. Film ve dizi platformları arasında yer alan beIN CONNECT, üyelik başlangıcında 30 günlük ücretsiz deneme süresi veriyor. Ancak üyeliklerin çok pahalı ve arşivin yetersiz olduğunu söylemek lazım. beIN CONNECT’te web, mobil cihazlar, smart, Apple ve Android TV üzerinden izlenebilen “eğlence paketi” aylık 24,90 TL, “Süper Lig paketi” aylık 96 TL, “spor extra +” paketi ise aylık 34 TL olarak ücretlendirilmiştir.

7. Mubi

Mubi

Mubi

Film ve dizi platformları arasında yer alan Mubi, ülkemizde pek bilinmiyor. Mubi, başta sanatsal ve tarihsel filmler olmak üzere çeşitli filmlerin bulunduğu güzel bir platform. Ancak sadece 7 gün ücretsiz deneme süresi veren Mubi’nin tek paket seçeneği mevcut; o da aylık 25,99 TL. Ayrıca yıllık paket alıp ayda 15,99 TL ödemek mümkün.

8. FOXplay

FOXplay

FOXplay

FOXplay, FOX kanalında yayınlanan dizileri ve kendi orijinal içeriklerini izleyicilere sunuyor. Bunun yanı sıra FOXplay’de film, dizi, program, yarışma gibi birçok içerik bulunuyor. Film ve dizi platformları arasında yer alan ve tamamen ücretsiz olan FOXplay ayrıca, bünyesinde dijitale özel hazırlanan içerikler de barındırıyor.

9. D-Smart GO

D-Smart-GO

D-Smart GO

D-Smart GO, belgesel ve spor ağırlıklı bir dijital yayın platformu olarak öne çıkıyor. Ayrıca içindeki birçok film ve dizi barındırıyor. Ancak birçok eksisi bulunuyor. Platformun tamamen internet tabanlı olmaması, üyelik ve abonelik şartı olması, içeriklerin sansürlenmesi gibi konular, D-Smart GO’nun olumsuz yönlerini olarak öne çıkıyor. D-Smart GO’nun 3 adet üyelik paketi bulunuyor. “D-Smart GO Hoş Geldin” paketi aylık 9,99 TL, “D-Smart GO Film Dizi” paketi 19,99 TL, “D-Smart GO Mega” paketi ise 29,99 TL.

10. Google Play Filmler

Google-Play-Filmler

Google Play Filmler

Google Play Filmler, sadece android üzerinden erişebilen bir platform. Android tabanlı film ve dizi platformları denildiğinde hemen akla gelen Google Play Filmler, abonelik istemeden çeşit çeşit film ve diziyi kullanıcılarının beğenisine sunuyor. Google Play Filmler’e sadece android üzerinden erişim olsa da, bazı programları kullanarak bilgisayardan da erişebilmek mümkün.

11. Tivibu GO

Tivibu-GO

Tivibu GO

Türk Telekom’un dijital yayın platformu olan Tivibu GO, yerli film ve dizi platformları arasında yer alıyor. Tivibu GO, TV yayınları ile birlikte spor, film ve dizi gibi birçok içerik sunuyor. Arşivi çok geniş olmasa da film kiralamak mümkün. Ancak kiralanan filmleri izleme süreniz oldukça kısıtlı. Tivibu üyeliği ile birlikte gelen Tivibu GO’yu saymazsak, sadece Tivibu GO için alınabilecek 3 paket bulunuyor. “Tivibu GO Aile” paketi 6,90 TL, “Tivibu GO Sinema” paketi 9,90 TL, “Tivibu GO Süper” paketi ise 12,90 TL olarak ücretlendirilmiştir.

12. Turkcell TV+

Turkcell-TV

Turkcell TV

Turkcell TV+’da tıpkı Tivibu GO gibi dijital yayın yapan platformlardan biri. Turkcell TV+ canlı TV yayınları, güzel filmlerin bulunduğu bir liste ve her bütçeye uygun fiyatları ile öne çıkıyor. Ancak arşivinin yetersiz olması ve bazı içeriklerin filtrelenmesi eksi olarak görülüyor. Turkcell TV+ üyelik seçenekleri ev ve mobil olmak üzere ikiye ayrılıyor. Mobil için sunulan paket 17,99 TL, ev için sunulan paketler ise 29,90 TL’den başlıyor.

13. Vodafone TV

Vodafone-TV

Vodafone TV

Vodafone TV, film ve dizi platformları arasında varlık gösteren yeni bir platform. Vodafone TV, Vodafone numarasına sahip olan müşterilerine ayda 9,99 TL karşılığında TV kanalları, binlerce film ve çizgi film gibi içerikleri izleme fırsatı sunuyor.

14. YouTube Premium

YouTube-Premium

YouTube Premium

YouTube Premium, adından da anlaşılacağı gibi YouTube’un sunduğu bir hizmettir. YouTube Premium, 30 günlük ücretsiz deneme süresi sunar ve aylık ücreti 16,99 TL’dir. YouTube Premium üyeliği alındığında içerikler reklamsız izlenebilir, fazladan destek ve altyazı hizmetleri kullanabilir ve en önemlisi Premium içeriklere ulaşılabilir. Ancak YouTube Premium’un çoğunluğu yabancı içerikten oluşuyor, çünkü Türkiye için yeterli içerik yok.